فن کویل

یکی از دستگاه های تهویه مطبوع فن کویل ها( Fan coil unit ) یا FCU هستند که معمولا برای کنترل دمای فضایی که در آن نصب شده اند و یا چند فضای متعدد استفاده می شوند. به طور معمول یک فن کویل به کانال کشی ( Ductwork ) متصل نیست آن ها به وسیله یک سوییچ (روشن/خاموش ) و یا ترموستات ( Thermostat)  کنترل می شوند.
فن کوئل عبارت است از یک یا چند ردیف کویل مسی با پره آلومینیومی یا مسی که در زیر یا پشت آن یک فن قرار دارد. با استفاده ازعبور هوا از میان کویل مسی حاوی آب سرد در تابستان (چیلر) و حاوی آبگرم در زمستان (بویلر) قادر به تامین هوای خنک و هوای گرم درفصول مختلف سال میباشد .  بطور کلی فن کوئل دارای قسمت های اصلی فن (همراه با موتور) , کویل و بدنه است .
فن کویل ها می توانند دیواری ( wall mounted )،ایستاده ( freestanding ) و یا سقفی ( ceiling mounted ) باشند و به طور معمول دارای یک محفظه مناسب برای حفاظت کردن و پنهان کردن خود دستگاه فن کویل می باشند. در محفظه،شبکه (grille )، هوای بازگشت ودیفیوزر( diffuser ) هوای عرضه قرار گرفته اند تا هوا را توزیع کنند.
فن کویل ها عمدتا به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند: فن کویل های دو لوله ای ( two-pipe fan coil ) و فن کویل های چهار لوله ای ( four-pipe fan coil units) فن کویل های دو لوله ای دارای یک لوله رفت ( supply pipe ) و یک لوله برگشت ( return pipe ) است. لوله رفت برحسب زمان سال آب سرد و گرم را تامین می کند. فن کویل های چهار لوله دارای ۲لوله رفت و بازگشت هستند که اجازه می دهند آب گرم و سرد هر دو درلحظه بتوانند به دستگاه وارد شوند. از آنجا که به علت تفاوت جذب یا تلفات حرارتی در مناطق مختلف یک ساختمان، اغلب لازم است که درهر لحظه گرمایش و سرمایش را همزمان تامین نمود فن کویل های چهارلوله ای بیشتر استفاده می شوند.
اجزای فن کویل ها عبارتند از فن، کویلهای گرمایش و سرمایش، فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو، شیر فلکه، شیرهواگیری

فن کویل های شرکت فلوتک در انواع فن کویل های دیواری،زمینی،سقفی توکار،کاستی یک و چهار طرفه و کانالی(داکتی) تولید و به بازار عرضه می گردد. که مشتریان گرامی می توانند بنا به موقعیت و شرایط پروژه مورد نظرشان فن کویل مناسب را انتخاب و خریداری نمایند . که در این راستا کارشناسان ما در شرکت اورینت آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه هرگونه مشاوره از انتخاب فن کویلهای فلوتک تا نصب دستگاه به شما مشتری گرامی می باشند .

ویژگیهای فن کویل های فلوتک

بدنه:

ساخته شده از ورق استیل گالوانیزه به ضخامت ١.٢ میلى متر
عایق بدنه از جنس EPDM و به ضخامت ٤ میلى متر 
سینى درین از جنس استنس استیلST۳۱۶  
داراى عایق زیر سینى درین براى جلوگیرى از تقطیر زیر بدنه فن کویل 

فن و موتور :

امکان ارائه با فن فلزى یا ABS
موتور جریان متناوب تکفاز 
اتصال فن به صورت کوپل مستقیم 
مجهز به ١،٢،٣ فن متناسب با ظرفیت دستگاه

مبدل حرارتى:

ساخته شده از لوله هاى مسى با قطر ٣/٨ اینچ و فین آلومینیومى 
امکان ارائه به صورت دو لوله و چهار لوله
امکان جابه جایى ورودى و خروجى آب و ارائه در سمت چپ یا راست
امکان سفارش با شیر سه راهه،شش راهه و بالانس
ماکزیمم فشار کارى مجاز١.٦مگا پاسکال

فیلتر :

قابل شستشو و جداسازى آسان
امکان ارائه با فیلترهاى فلزى
 
انواع فن کویل